SPOLEČNOST AVIO AERO ZAHAJUJE V EVROPĚ PŘEDVÁDĚCÍ PROGRAM HYBRIDNÍ TECHNOLOGIE PRO ELEKTRICKÝ POHON
RIVALTA DI TORINO, Itálie, 15. prosince, 2022 – Společnost Avio Aero spustila nový program pro představení technologie hybridních elektrických pohonů pro komerční letectví. Tento projekt podporuje úsilí o zvýšení palivové efektivity letecké dopravy s cílem snížit emise CO2.
Program Clean Aviation Joint Undertaking (Společný program pro čisté letectví) přidělil na základě nedávno uzavřené dohody přibližně 34 milionů eur konsorciu vedenému společností Avio Aero. Peníze konsorcium využije pro předváděcí projekt AMBER na období 4 let.
V plánu je zdokonalení, integrace a prověření klíčových technologií nezbytných pro hybridní elektrický pohonný systém s výkonem v řádu megawattů, který bude poháněn vodíkovými palivovými články. AMBER se zaměří na integraci hybridních elektrických komponent – včetně motorgenerátoru, měničů a přenosových soustav – s palivovými články. Otestovat tuto technologii konsorcium plánuje v polovině tohoto desetiletí a využije při tom pokročilý turbovrtulový motor Catalyst společnosti Avio Aero.
„Jsme hrdí, že můžeme oznámit start hybridně-elektrického programu AMBER, jehož cílem je představit výhody inovativního leteckého pohonného systému spojujícího turbínový motor s elektromotorem poháněným palivovými články. Jde o ukázku naší snahy navrhovat, vyvíjet a testovat přelomové technologie, které budou určovat budoucnost udržitelnějšího létání v Evropě. Oceňujeme spolupráci s Clean Aviation, která nám umožnila tento demonstrační program,“ řekl Giorgio Abrate, viceprezident pro inženýrství společnosti Avio Aero. „Uznání a ocenění našeho návrhu AMBER ze strany Clean Aviation je důkazem jeho strategické a technologické hodnoty, kterou pomáhá k naplnění ambicí Evropské unie dosáhnout do roku 2050 nulových emisí CO2 v letectví."
Technologie hybridního elektrického pohonu mohou pomoci zvýšit výkonnost motoru a snížit spotřebu paliva i produkci emisí. Hybridní elektrické technologie společnosti Avio Aero a její mateřské společnosti GE Aerospace jsou rovněž kompatibilní s alternativními palivy, jako je udržitelné letecké palivo (SAF), ale také s pokročilými architekturami motorů například s otevřeným rotorem.
Partnerství s průmyslem v rámci programu Clean Aviation pomáhá urychlit inovace klíčových technologií včetně elektrifikace, čímž pomáhá k naplnění těchto ambicí.
„Pro transformaci ke klimatické neutralitě musíme být schopni udělat více s menší spotřebou energie, a to i v letectví," říká Axel Krein, výkonný ředitel Clean Aviation. "Hlavní ambicí Clean Aviation je podpořit zásadní změnu ve výkonnosti letounů radikálním zvýšením efektivity fungování letadel a flotil. U letů na kratší vzdálenost je naším cílem zlepšení o nejméně 50 % ve srovnání s běžným dnešním letem. Projekt AMBER bude jako jeden z našich 20 nových ambiciózních projektů hrát klíčovou roli při plnění tohoto ambiciózního záměru."
Konsorcium vedené společností Avio Aero sestává z celkem 21 členů* z celé Evropy včetně evropské sítě univerzit a výzkumných a vývojových center společnosti Avio Aero. Na vývoji motoru, vrtule a elektrických pohonných systémů se budou podílet i další evropská pracoviště GE Aerospace, a to mimo jiné v České republice, Německu, Polsku, Turecku a Velké Británii.
H2FLY, německá společnost specializující se na vývoj leteckého vodíkově-elektrického pohonného systému, dodává architekturu palivových článků o výkonu v řádech megawattů spolu s odpovídajícím rozhraním a ovládacími prvky. H2FLY je rovněž zodpovědná za stavbu megawattového systému vodíkových článků v rámci schvalování a testování pohonné jednotky ve spolupráci s partnery projektu.
„Vývoj megawattového hybridního elektrického pohonného leteckého systému představuje důležitý krok k dosažení bezemisní osobní letecké dopravy. Těšíme se, že jako světový technologický lídr v oblasti vodíkově-elektrického letectví přispějeme k tomuto vývoji a podělíme se o naše odborné znalosti," uvedl Prof. Dr. Josef Kallo, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti H2FLY.
Dalším klíčovým partnerem demonstračního projektu AMBER je společnost Leonardo, která poskytuje poradenství k integraci při konfiguraci hybridního elektrického pohonného systému.
Další podpořené projekty
AMBER je jedním z několika projektů programu Clean Aviation spojených s Avio Aero, které v poslední době obdržely finanční podporu. V rámci projektu HYDEA, který Avio Aero koordinuje, bude ve spolupráci s firmami Safran Aircraft Engines, Airbus a dalšími evropskými společnostmi, univerzitami a výzkumnými středisky vyvinut vodíkový spalovací motor pro letové zkoušky. Další projekt Clean Aviation s názvem OFELIA, koordinovaný společností Safran Aircraft Engines, má za cíl ještě v tomto desetiletí představit architekturu otevřeného rotoru při letových zkouškách ve spolupráci s firmou Airbus. Avio Aero je v projektu OFELIA klíčovým partnerem společnosti Safran.
Vývoj technologií vodíkových spalovacích motorů a otevřeného rototoru je součástí programu** RISE (Revoluční inovace pro udržitelné motory). Ten byl představen v roce 2021 s cílem vyvíjet nové architektury motorů, hybridní technologie a pokrokové technologie kompaktního jádra. Cílem je dosáhnout do poloviny příštího desetiletí alespoň o 20 % větší palivové efektivity a o 20 % nižších emisí CO2 ve srovnání s nejúčinnějšími současnými motory.
Společnost Avio Aero je také součástí projektu HERA Clean Aviation, který vede společnost Leonardo s cílem definovat koncept regionálního letadla vhodného pro hybridní elektrický pohon. Leonardo se podílí na celkem osmi návrzích Clean Aviation včetně projektů AMBER a HERA a je spolu s Avio Aero zakládajícím členem Clean Aviation.
*Seznam členů konsorcia:
- GE General Electric Deutschland Holding GmbH
- GE Aviation Czech s.r.o.
- General Electric Company Polska sp. z o.o.
- GE Marmara Technology Center MUH. HIZ. LTD.STI.
- H2FLY GmbH
- Leonardo S.p.A.
- Centro Italiano Ricerche Aerospaziali (CIRA)
- Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V. (DLR)
- Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V.
- Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s. (VZLÚ)
- České vysoké učení technické v Praze (ČVUT)
- Politecnico di Bari
- Politecnico di Torino
- Università di Pisa
- Łukasiewicz Research Network – Institute of Aviation WIA
- AM Testing srl
- Dream-Innovation srl
- Ergon Research srl
- NTI Engineering srl
- GE Aviation System Limited
**CFM International je firma vlastněná GE a Safran Aircraft Engines, ve které mají obě společnosti stejný padesátiprocentní podíl.
Popisek: Infografika předváděcího prototyup hybridního elektrického pohonu AMBER. (Photo: Avio Aero, GEAAPR000)
O společnosti Avio Aero
Avio Aero je součástí společnosti GE Aerospace, která navrhuje, vyrábí a servisuje komponenty a systémy pro civilní a vojenské letectví. V současné době společnost poskytuje svým zákazníkům inovativní technologická řešení, která jim umožňují rychle reagovat na neustálé změny vyžadované trhem: výrobu aditiv, rychlé vytváření prototypů a také technologie určené pro výrobu převodových systémů, turbín a spalovacích motorů. Společnost sídlí ve městě Rivalta di Torino, kde se nachází i její největší výrobní závod. Další významné provozy se nacházejí v Brindisi a Pomigliano d'Arco (Neapol). Celkem společnost v Itálii zaměstnává více než 4 300 zaměstnanců. Z dalších zemí má společnost závod a testovací centrum v Polsku a výrobní a testovací závod v České republice, ve kterých pracuje celkem přes 900 zaměstnanců. Díky neustálým investicím do výzkumu a vývoje a pevné síti vztahů s významnými univerzitami a mezinárodními výzkumnými centry dosáhla společnost Avio Aero celosvětově uznávané technologické a výrobní kvality, o čemž svědčí partnerství uzavřená s předními světovými leteckými společnostmi.
O Clean Aviation Joint Undertaking
Clean Aviation Joint Undertaking (Společný program Clean Aviation) je předním výzkumným a inovačním programem Evropské unie pro transformaci letectví k udržitelné a klimaticky neutrální budoucnosti. Program spojuje největší talenty a nejlepší schopnosti soukromého i veřejného sektoru a vyvíjí a zpřístupňuje nejmodernější technologie. Tím přispívá k transformačnímu skoku ve výkonnosti letadel v příštím desetiletí a připravuje cestu k dosažení ambice EU dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality.
Program působí ve středu širokého a různorodého ekosystému subjektů z celé Evropy, od letecké komunity, průkopnických malých a středních podniků, výzkumných institucí a akademické obce. Funguje tak jako centrum nových nápadů a odvážných inovací.
Jako evropské partnerství veřejného a soukromého sektoru posouvá Clean Aviation leteckou vědu za hranice představivosti vytvářením nových technologií, které výrazně sníží dopad letectví na planetu a umožní budoucím generacím i v daleké budoucnosti nadále využívat sociální a ekonomické výhody letecké dopravy.
Pro více informací navštivte webové stránky www.clean-aviation.eu.
Kotakty
Ylenia Berardi – Sr. External Relations and Public Affairs Manager
[email protected] - +39 335 57 01 709
Matteo Acciaccarelli – Media Relations and Public Affairs specialist
[email protected] - +39 331 49 27 507
Kim Vermeer – EMG
[email protected] - +31 164 317 026
Tuto tiskovou zprávu a příslušnou fotografii lze stáhnou z www.PressReleaseFinder.com.
Alternativně chcete-li fotografie s velmi vysokým rozlišením prosím kontaktujte
Kim Vermeer ([email protected], +31 164 317 026).